Fytoterapie a vznik Cannasanu

Fytoterapií nelze předávkovat.

Rostliny konopí setého obsahují celkem dosud známých 144 kanabidoidů. Z výzkumných prací vyplynulo, že snížením obsahu THC (psychogenní složka ) na tisíciny promile je zcela odstraněn jakýkoliv psychogenní účinek, naopak tato hladina významně stimuluje imunitní systém organismu. Léčebný potenciál v konopí obsažených látek zůstává zachován (enturage efekt 3)).

Odstraněním psychogenních účinků konopného preparátu je možné fytoterapii Cannasanem podávat i pacientům, kterým dosud nebylo možné léčbu konopím poskytnout (řidiči, policisté, hasiči, učitelé, lékaři, …).

Spojením vybraných druhů léčivých rostlin a látek obsažených v konopí bylo dosaženo významné pomoci při léčbě celé řady onemocnění.

Na počátku byla myšlenka

Na počátku byla myšlenka. Myšlenka, jak pomoci řešit zdánlivě nepodstatný zdravotní problém –zácpu (obstipaci). Obstipací trpěla celá řada pacientů, např. jako důsledek při léčbě roztroušené sklerózy, po cevní mozkové příhodě, při metabolických poruchách a podobně. Začali jsme tedy cíleně tvořit recepturu konopí setého a směsi léčivých rostlin, resp. jejich výluhů, macerátů a extraktů v kombinaci s nerozpustnou vlákninou jako nosičem hydrofilních látek. Receptura byla doplněna rostlinnými oleji jako nosiči lipofilních látek z výše uvedených rostlin.  Nerozpustná vláknina je však využita nejen jako nosič léčivých látek, ale i jako substrát – potrava – bakterií mléčného kvašení ( Lactobacillus ), které jsou přirozenou součástí zdravé střevní mikroflóry – mikrobiomu. Vláknina je ve střevním traktu těmito mikroorganismy metabolizována anaerobní fermentací, během tohoto biochemického procesu je mimo jiné uvolňována i butyráza1), u které byla prokázána schopnost ničit buňky bakterií, vyvolávajících zánět endotelu tlustého střeva 2). Pro zvýšení protizánětlivého efektu byla receptura doplněna některými kanabidoidními látkami typu CBD, CBG, … Ukázalo se, že receptura byla připravena správně, obstipace byla u pacientů během dvou až tří dnů odstraněna.

Léčeným pacientům byl tento preparát podáván dlouhodobě. Během užívání preparátu se po nějaké době – v závislosti na diagnóze – objevily nečekané vedlejší pozitivní účinky. Ukázalo se, že např. při léčbě obstipace u pacienta, trpícího mimo jiné i bolestmi kloubů a prstů (diagnóza revmatoidní artritida), přestal mít tento pacient bolesti rukou. Jiný pacient, trpící mimo jiné i atopickým ekzémem, hlásil, že se mu jeho stav výrazně zlepšil.

Zásadní pro další výzkumné práce s Cannasanem byla reakce u 52leté pacientky, která byla od svých 32 let ( tedy v době zahájení léčby již 19 let) zcela paralyzována (v důsledku diagnózy roztroušená skleróza) a byla upoutána na invalidní vozík. Tato pacientka nám po 3 měsících užívání preparátu sdělila, že ji začínají bolet nohy a částečně pohybuje jednou rukou. O této změně byl informován její neurolog. Bylo konstatováno, že je to pro tuto pacientku změna k lepšímu, pokračovali jsme tedy v podávání přípravku dále. Po 6 měsících užívání Cannasanu byla pacientka po odborném vyšetření na neurologii a pro výrazné zlepšení zdravotního stavu lékaři doporučena na rehabilitaci ve specializovaném pracovišti (po dobu 3 týdnů). V současné době tato pacientka dokáže doma vykonávat jednoduché domácí práce – vaří, pere, uklízí a denně šlape na stacionárním velocipedu – cca hodinu a dvacet minut, během kterých „ ujede“ cca 20 km!

Podobného efektu bylo dosaženo také u pacientky po prodělané cévní mozkové příhodě. Tato zcela paralyzovaná ležící pacientka byla po tříleté hospitalizaci v léčebně dlouhodobě nemocných převezena do domácího ošetření bez perspektivy zlepšení jejího zdravotního stavu, pacientka ve věku 64 let vážila pouhých 48 kg a perspektiva jejího dalšího života byla lékaři odhadována na 2 měsíce. Pacientka mimo to  trpěla úpornými zácpami, proto jí začal být podáván Cannasan spolu s mixovanou stravou a to sondou přímo do žaludku. Pravidelné podávání preparátu vedlo ke značnému zlepšení zdravotní stavu, které se začalo projevovat např. očním kontaktem s rodinou, postupně pak dalšími dílčími reakcemi. Její hmotnost vzrostla z původních 48 na 54 kg po 12 měsících užívání přípravku. Z pacientky, která byla zcela paralyzovaná, naprosto apatická a nebyla schopná jakékoliv komunikace, se stala paní, která nyní dokáže krátce hovořit, má radostný pohled v očích, pohybuje rukou i nohama a rodina hodnotí její zdravotní stav v porovnání s minulým jako velmi dobrý. Objektivně tato pacientka byla opakovaně vyšetřována na biochemii krve, v současné době je její biochemie excelentní, její ošetřující lékařka nechtěla výsledkům biochemickým zpočátku ani věřit a vyšetření dělala opakovaně. O výrazném zlepšení zdravotního stavu pacientky svědčí i to, že v době po převozu pacientky domů (tedy před začátkem léčby Cannasanem), pacientku a její rodinu navštěvoval pracovník z charity 2 x týdně, zatímco v současné době ( po 3 letech léčby ) , pracovník charity jezdí na kontrolu stavu pacientky pouze 1 x za měsíc.

V minulosti tyto pacientky léčili i podáváním tobolek s čistým extraktem CBD, ale bez valného výsledku.
Tady vidíme úzkou souvislost mezi podáváním preparátu, který obsahuje rozsáhlý soubor kanabidoidních látek a který je doplněn látkami z jiných léčivých rostlin. Tato kombinace jednotlivých složek  pomáhá organizmus detoxikovat,  pomáhá obnovit správné složení mikrobiomu tlustého střeva, stimuluje a harmonizuje imunitní systém.

Postupně, jak přibývalo pacientů, kterým był Cannasan jako doplněk stravy podáván, přibývalo i pozitivních reakcí v souvislosti se zlepšením jejich zdravotního stavu. Týká se to například takových diagnóz, jako jsou bolesti kloubů při artróze, různé záněty kloubů, onemocnění kůže, ovlivnění metabolismu (konopný preparát obsahuje látky stimulující vnější funkci slinivky břišní – produkci trávicích enzymů), ovlivnění hyperglykemie při diabetu druhého stupně, ústup zánětlivých procesů v tlustém střevě ( idiopatické záněty,  ulcerózní kolitida,  případně Crohnovy choroby, . . . ) . Obecně se zlepšuje zdravotní stav pacientů se širokým spektrem nejen autoimunitních onemocnění. Po 3 letech výzkumných prací bylo dosaženo zlepšení zdravotního stavu celkem u 850 pacientů trpících 45 různými diagnózami.

Během užívání Cannasanu byl prokázán vliv na zvýšení libida u mužů, tento jev zřejmě souvisí s homeostázou ( dynamickou rovnováhou ) a obnovou základních funkcí organismu (reprodukční funkce).
Jako jednoznačně pozitivní účinek u pacientek – žen –  je vnímáno postupné zlepšení  stavu pleti , vlasů a nehtů. Tento jev je přisuzován zvýšené produkci kolagenu v organismu. Překvapivá je obnova vlasového porostu, případně obnova původní barvy vlasů, poškozeného během chemoterapie.

Obsah přírodních kanabidoidů pomáhá udržovat normální hladinu anandamidu4) v organismu.  Anandamid, v překladu elixír štěstí, je tělu vlastní (endokanabidoidní) látka, která přirozeně navozuje stav spokojenosti a štěstí .